מרכז סימולציות רפואיות

הלקוח: אוניברסיטת בן גוריון
משרד אדריכלים: עדה כרמי מלמד
תאריך השלמה: 2022
ממליץ: דר' אורן ואכט, מנהל המרכז

באוניברסיטת בן גוריון בנגב נבנה בשנים האחרונות מרכז הסימולציות הרפואיות הגדול בארץ, ואחד המובילים מסוגו בעולם. המרכז מתפרש על פני 4 קומות, ומדמה אגף שלם של בית חולים. הוא כולל כיתות לימוד, אולמות הרצאות, מעבדות מחקר, ואת ליבת הפרויקט – חדרי סימולציה רפואית להכשרת רופאים, פרמדיקים וחובשים. 

מדיה קומפאס היא יועצת התקשורת והמולטימדיה של אוניברסיטת בן גוריון מזה כ- 20 שנה, ותכננה את כל הפרויקטים שבוצעו באוניברסיטה במהלך תקופה זו.  הפרויקט להקמת מרכז הסימולציות הרפואיות הינו, במובנים רבים, הפרויקט המורכב והמרשים בכולם.
מרכז הסימולציות מדמה סביבה של בית חולים, והמערכות בו תוכננו בהתאמה למערכות הקיימות בבתי חולים. במסגרת הפרויקט מדיה קומפאס תכננה את כל מערכות המולטימדיה, הצילום וההקלטה, התקשורת הבקרה והביטחון.

הפרויקט הציב שני אתגרים ייחודים: 

  1. מורכבות הפרויקט. המרכז כולל חדרי מיטות, סימולטורים ממוחשבים של ציוד רפואי, מערכות צילום ותיעוד, ורבדים נוספים. העבודה הרפואית בו מתבצעת על גבי סימולטורים, והכל מוקלט: עבודת הסטודנט-המתאמן, ההוראות לשאר הצוות, המוניטורים שמשתתפים בסימולציה, וכן הלאה.  הסטודנטים יכולים לעקוב אחר המתאמן, באמצעות טאבלטים שעליהם מוצג המוניטור שלו. זו מערכת מורכבת מאוד, הכוללת אלמנטים רבים שחייבים לעבוד בדיוק מושלם ובסנכרון מלא: מצלמות, מיקרופונים, מסכי הודעות, חיבור לטאבלטים, ועוד.
  2. דיוק כירורגי. כל המרכיבים (והיו לא מעט כאלו) חייבים לעבוד יחד, ברמת דיוק מקסימלית. מדובר, בין היתר, במיקרופון שקולט את דברי הסטודנט ללא הפרעות, במצלמות שצריכות לספק תמונה מלאה של הטיפול, בתיעוד ברור ומדויק של כל המסכים, וכן הלאה. תכנון כלל המרכיבים הללו, ברזולוציות כאלו, היה אתגר מרתק שהביא לשיא את הידע שצברנו ב-20 שנות התמחות בעולמות התקשורת, המולטימדיה והבקרה.

דברו איתנו