המכון הגיאולוגי לישראל

הלקוח: המכון הגיאולוגי לישראל
משרד אדריכלים: משרד תפנית תכנון – אדריכל עמית ביטון
תאריך השלמה: 2019
ממליץ: סמנכ"ל המכון הגיאולוגי, יורם ביטון

המכון הגיאולוגי בירושלים אחראי על משאבי הטבע בישראל, ועל התכנון הלאומי בנושא. המכון כולל גופים חשובים בעלי חשיבות גבוהה, בהם האגף לסיסמולוגיה (בעבר המכון הסיסמולוגי) האחראי לטיפול ברעידות אדמה, והאגף למידות ומשקולות, האחראי בין היתר על השעון האטומי, לפיו מכוונים כל השעונים של חברות הטלפון והסלולר, הטלוויזיה והרדיו בישראל. 

מדיה קומפאס נבחרה לתכנן את מערכות המחשוב והתקשורת של הקמפוס החדש והמאוחד של המכון הגיאולגי, בגבעת רם בירושלים. בקמפוס המאוחד שלושה מבנים, המחוברים על ידי גשרים מקורים, והוא משתרע על פני כ-20 אלף מ"ר. התכנון של מדיה קומפאס כלל את:

 • מערכות התקשורת והמחשוב של המכון
 • מרכז הבקרה האחראי על ניטור כל הפעילות הסייסמית בישראל
 • מרכז הדרכה הכולל אודיטוריום וכיתות, משרדים, מעבדות
 • פיקוח על המעבר של כל המערכות מהבניינים הישנים לאתר החדש, במהלך סוף שבוע אחד

תכנון המעטפת הטכנולוגית של הקמפוס החדש, דרש פתרונות לכמה אתגרים ייחודיים:

 1. סוגי תקשורת שונים. האתר עושה שימוש במגוון רחב של סוגי תקשורת – רגילה, אינטרנט, רדיו, לוויינית (כולל אנטנה על הגג), וקשר לרשתות הממשלה ופיקוד העורף. זה חייב לעבוד מול הרשויות השונות (המשרד לאיכות הסביבה, העיריה ומחלקת התכנון), כדי לקבל אישורים מיוחדים לאנטנות, שאינן חלק מהתב"ע. מדיה קומפאס תכננה את כלל התשתיות, ציוד התקשורת והשרתים באתר, כולל ציוד לאבטחת מידע, התחברות לבזק, הוט ולוויין, וסיבים מיוחדים עבור הממשלה ופיקוד העורף.

 2. אגף מידות ומשקלות. אגף זה מחובר לשעון המרכזי של מדינת ישראל, ולרשת סלולרית שמעבירה את השעון מהמכון הביולוגי. שניהם מחוברים לאותה רשת GPS, ורמת הדיוק שלהן קריטית, בקביעת תשתיות, כבלים, מרחב בין אלמנטים שונים, ועוד. מדיה קומפאס תכננה פתרון טכנולוגי מורכב, המבטיח את רמת הדיוק הגבוהה ביותר.

 3. אתר קריטי. הפרויקט שם דגש מיוחד על רציפות והתאוששות מאסונות. לשם כך, תוכננו מערכות תקשורת ומחשבים כפולות, בתצורת זמינות רציפה – High Availability.

  מדיה קומפאס תכננה את כלל מערכות התקשורת והמחשוב בפרויקט, כולל שני מרכזי מחשבים של המכון הגיאולוגי – חוות שרתים מרכזית וחדר גיבוי, הממוקמים בשני בניינים שונים. 

 4. עמידות בפני רעידות אדמה. התשתיות לחדר המחשבים חייבות להיות עמידות בפני אסונות טבע, ולתפקד בזמן חירום. מדיה קומפאס תכננה את כל התשתיות, כך שיפעלו ללא הפרעה במהלך רעידות אדמה. התכנון כלל, בין היתר, משטחים מיוחדים שעליהם ממוקמים מסדי המחשבים, מער, חיבור לצנרת מים העובר דרך מתאמי גומי מסיביים (כדי למנוע פגיעה בצינורות במקרה של רעידת אדמה), ומתאמים מיוחדים.
 5. מעבר לאתר החדש. המעבר מהבניינים הישנים, בהם ישבו המשרדיים והמעבדות, לקמפוס החדש והמאוחד, ללא כל פגיעה ברציפות, היה פרויקט מאתגר ומורכב מאוד בפני עצמו. על מנת להבטיח כי האתר יפעל באופן רציף,  מדיה קומפאס לקחה על עצמה לנהל את המעבר כמבצע, של סוף שבוע אחד. העובדים כיבו את המחשבים וארזו ציוד ביום חמישי, והגיעו ביום ראשון לעבוד באתר החדש, כשכל מערכות התקשורת והמחשוב מחוברות ופועלות היטב. כל זאת, עם אפס ניתוקים ורציפות מלאה.

דברו איתנו