איך תיכנון מולטימדיה יכול להפוך מוזיאון היסטורי לחוויה בלתי נשכחת?

ללא כל יום אדם קם בבוקר ומרגיש שהוא זוכה להיות חלק מתיעוד המורשת של העם שלו. כשחברת תפנית לפיקוח הנדסי, פנו אלי לקחת חלק בתכנון מערכות המולטימדיה של מוזיאון בית העצמאות המחודש, ידעתי שזכיתי.

היכולת להפוך את הכרזת העצמאות, עם הנאום הכל כך מפרסם של בן גוריון, לחוויה ממשית שכל מבקר בתערוכה יוכל לחוות בעוצמה, היא באמת זכות יוצא דופן.

מוזיאון בית העצמאות שבתל אביב, הוא בניין לשימור מחמיר. מה שאומר שבשיפוץ ובשדרוג שלו, למוזיאון מתקדם, אסור לפגוע בכלל במבנה המקורי. המשמעות של זה עבורי, כמתכנן מערכות מולטימדיה, שעלי למצוא דרכים כדי להסתיר את כל האביזרים הטכניים. בהם המקרנים, מסכים והמחשבים. זה חייב להיעשות באופן יצירתי, כך שלא יפגע כלל בצורת הבניין המקורית.

תיכנון מולטימדיה למוזיאון היסטורי

כל מוזיאון הוא חוויה. אבל מוזיאון היסטורי, ועוד כזה שעוסק בהקמת המדינה, מחייב התייחסות מיוחדת. מוזיאון כזה מבוסס בראש ובראשונה על היכולת להכניס את המבקרים ל"מנהרת זמן". כך שיחושו בעוצמה רבה, את ההתרגשות שאפפה את המעמד ההוא. זה מה שהופך מוזיאון היסטורי חשוב, לחוויה בלתי נשכחת. ולכן קיימת חשיבות עצומה לאיפיון מדויק של מערכות המולטימדיה במוזיאון.

המשימה שלי היתה לנצל את מלוא היכולת הטכנולוגית, בתכנון המולטימדיה למוזיאון ההיסטורי, כך שתתמוך ותעצים את החוויה הכללית.

האולם המפורסם: חוויה ויזואלית ואודיטורית

הלב של המוזיאון, הוא אולם ההכרזה המפורסם. אותו אולם שבו בן גוריון נאם והכריז על הקמת המדינה. כדי להפוך את החוויה לממשית, בחרנו להקרין את סרט ההכרזה על הקיר המרכזי, ממש במקום שבו עמד בן גוריון.

מערכת המולטימדיה שתכננתי לשם כך, כוללת מסכים שיורדים מהתקרה (שם הוסתרו כדי לא לפגוע בעיצוב) ועליהם יוקרן סרטון ההכרזה, באמצעות מספר מקרנים במקביל. להקרנה יתלווה סאונד עם קולו של בן גוריון, שיועבר באמצעות רמקולים נסתרים.

בחדרים הנוספים ובמסדרונות המוזיאון, יחליפו מסכים דינמיים את חלק מתמונות המוזיאון. מסכים אלו יספרו את סיפור האירוע. כדי לא להפריע לחוויה של שאר המבקרים, אני מתכנן מערכת סאונד מיוחדת, כך שרק העומדים בקרבת המסך ישמעו את הנאמר בהם.

כנהוג היום במרבית המוזיאונים המתקדמים, גם למוזיאון העצמאות תהיה מערכת הדרכה קולית, שניתן יהיה להתחבר אליה באמצעות אפליקציה מהטלפון הנייד האישי, וליהנות מההסברים על המוצגים השונים במוזיאון.

מוזיאון בתקופת שיפוץ - תקופה של התרגשות

במהלך תכנון הפרויקט הייתי במוזיאון העצמאות לא מעט פעמים. הוא אמנם סגור למבקרים, בגלל עבודת השיפוץ, אבל זה לא פגע בחוויה שלי. אני מוצא את עצמי, עם התקדמות השיפוצים, נרגש בכל פעם מחדש.

האפשרות להשתמש בטכנולוגיה בכדי להעצים את החוויה ההיסטורית הכל כך משמעותית הזו, ולהעביר אותה לדור הבא, היא בעיני מרגשת מאוד. 

עבודת השיפוץ בעיצומה. אני עדיין עסוק בתכנון מערכת המולטימדיה והפתיחה עדיין רחוקה. אבל כשזה יקרה, אני אהיה שם.

חכו לעדכונים.

דברו איתנו